
Olete oodatud külastama Riina Grethiel Leppoja näitust: „METAMODERNISTLIKUD VARIATSIOONID. VALGUSE TAASSÜND“ Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6, Tallinn). Näitus jääb avatuks kuni 5. aprillini.
Sellel näitusel avaneb võimalus tutvuda Riina Grethieli viimaste aastate loominguga, mis on loodud taotlusega vahendada valgust, ärkvelolekut ja sisemaailmades avanevaid nägemusi, võimaldades ka vaatajal saada kontakti omaenda loomupärase headuse ja loomisväega. Näitusel eksponeeritud teosed ühendavad kaasaegse metamodernistliku tundlikkuse, arhetüüpsed sümbolid ja mitmekihilised visuaalsed maailmad, viies vaataja rännakule, kus kohtuvad traditsiooniline ja digitaalne, nähtav ja nähtamatu. Kunstniku looming on otsekui sillaks sisemise ja välise vahel — tema taotlus on jagada ilu, tasakaalu ja ärkveloleku kogemust ning avardada teadvuse piire läbi kujundikeele ja valguse.
Metamodernism, tuntud ka kui „uus tundlikkus“, on 2010. aastal kultuuriteoreetikute Timotheus Vermeuleni ja Robin van den Akkeri poolt defineeritud kultuuriline liikumine, mis tutvustab uut vaatenurka maailma tajumiseks ja loominguliseks eneseväljenduseks. See liikumine on tekkinud eelkõige inimese vajadusest mõista iseennast sügavamal tasandil ning lahti mõtestada ümbritsevat reaalsust just käesoleval ajal. Metamodernism pakub ruumi positiivsete võimaluste leidmiseks, et navigeerida praeguse aja enneolematutes muutustes ja ebakindluses, tutvustades huvitavat ja värsket vaatenurka maailma kultuurilise situatsiooni tajumiseks. Selle liikumise kaudu uuritakse ka headuse mõistet ja vaimse transtsendentaalsuse rolli, sest kuigi ollakse teadlikud mineviku pettumustest, pole kaotatud lootust parema tuleviku võimalikkusest. Metamodernism suudab ühendada iroonia ja siiruse, skeptitsismi ja usu, kajastades kaasaegse inimkogemuse keerukust ja vastuolulisust.
Valguse taassünd leiab aset iseenda tõelise olemusega üheks saamisel. See vabastab sisemise loomisväe, mis on meile kõigile omane. Loomise eesmärgiks on sisemise kogemuse jagamine välise maailmaga, et kutsuda esile loomingusse talletatud valguse võimendumist. Kui looja läbivaks taotluseks on soov jagada rõõmu-, vabaduse- ja õnnetunnet ning püüd esile kutsuda piirangutest vaba ärkvelolekut, siis see puhas tingimusteta rõõm ja piirideta ärkvelolek üheskoos moodustavad omamoodi jõuvälja, mis võib juhatada ka vaataja spontaanselt algoleku puhtuse ja täiuseni ehk kõigele ja kõigile olemuslikult omase loomupärase headuse kogemuseni. Algupärane headus, mis lööb otsekui iseenesest särama meie südametes ja meie elus on nagu kõige hiilgavam päike, ületab võõrandumise, eneses kahtlemise ja eraldatuse. Säärane vägi võib tekitada resonantsi ka välises maailmas, kuna seda taotluslikult kandva kunstiteose olemuseks on headuse ja ärkveloleku kogemust vallandada ja võimendada. Kui looja taotluseks on olnud esile tuua kas temas endas või loomingus kujutatud nähtustes peituv tõde ja väärikus, äratab see vaataja teadlikkuse omaenda sisemisest potentsiaalist. Isegi siis, kui ümbritsev maailm, kuhu kunstiteos mingil kindlal ajaloolisel hetkel asetub, näib pigem negatiivne või ebakõlalistest emotsioonidest varjutatud, vallandab loojapoolne tõeotsing ja tervendamistaotlus potentsiaali vägevaks ja negatiivsust ümberpööravaks transformatsiooniks. See näib olevat loomingulise eneseväljenduse üks tähtsamaid eesmärke.
Metamodernistlik kunst ühendab traditsioonilise ja uue. Segades kokku žanre ja stiile, ammutab see inspiratsiooni erinevatest kultuurilistest ja ajaloolistest kontekstidest, et peegeldada maailma mitmekesist ja pidevalt muutuvat olemust. Uudsuse loomiseks kasutatakse erinevaid meediume ning kombineeritakse traditsioonilist maali digitaalse maali, video- ja fototöötlusega. Käesolevas valikus olevad teosed on valdavalt kunstniku viimaste aastate tööd. Osa neist on käsitsi maalitud, teine osa moodustavad gicléedena vormistatud ning paljudest kihtidest koosnevad digitaalsed maalid, mille ehituskivideks on kunstniku joonistused, fotod, arvutigraafika, maalid jne.
Vt ka: Riina Grethiel Leppoja. Sakraalsuse naasmine kunsti metamodernismi kaudu