Tiibeti surnuteraamat: vabanemine kuulmise kaudu
“Tiibeti surnuteraamatut” tutvustav kursus toimub 13.-30. juunil 2024 Zoomis live’is. Osaleda saab ka järele vaadates!
Kursus koosneb kolmest teemat avavast loengust (13., 20. ja 27.06) ning sellele järgnevast ühepäevasest retriidist (30.06).
“Tiibeti surnuteraamatu” kontekstis tähendab “vabanemine” seda, et kes iganes puutub kokku selles raamatus sisalduva õpetusega – ükskõik kas avatud meelega või selles kaheldes –, saab tekstis sisalduva ülekandeväe tõttu võimsa välgatuse valgustumiskogemusest.
“Vabanemine kuulmise kaudu” ehk Bardo Thötröl on püha tekst Tiibeti budismis, mis kirjeldab üksikasjalikult nii suremisprotsessi kui ka surmajärgses kogemuses ilmuvat avarust ja hiilgust ning värvikaid nägemusi, näidates meile teed vabanemise ehk valgustumise juurde või vähemalt heade ümbersündide suunas.
Traditsiooniliselt õpitakse seda teksti tundma eluajal ning lõike sellest loetakse ette nii surijatele kui neile, kes on juba surnud, et juhatada lahkujatele teed puhastesse maailmadesse ja tõelise vabanemise suunas.
“Vabanemine kuulmise kaudu” on üks kuuest “vabanemise õpetusest”, mille autoriks peetakse legendaarset Padmasambhavat, kes tõi 8. sajandil Tiibetisse nii vadžrajaana budismi kui dzogtšeni ehk Suure Täiuse õpetused. Väidetavalt pani Bardo Thötröli kirja tiibetlanna Yeshe Tsogyal, kes oli Padmasambhava tantristlik partner. Tegemist on eelkõige terma tekstiga ehk “peidetud aardega”, mille avastamine ja inimesteni jõudmine pidi ootama õiget aega ning mille leidmise väe edastas Padmasambhava oma kahekümne viiele peamisele õpilasele. Nimelt peitsid Padmasambhava ja Yeshe Tsogyal paljud sügavad õpetused ja pühad esemed erinevatesse paikadesse üle kogu Tiibeti ning nn vabanemise õpetused jäeti Gampo mägedesse Kesk-Tiibetis. Sajandeid hiljem avastas need Karma Lingpa, keda loetakse ühe Padmasambhava õpilase taaskehastuseks. Karma Lingpa kuulus ise ningma õpetusliini ehk vanasse koolkonda, kuid tema õpilased olid kõik kagjü ehk suulise ülekande traditsioonist. Ta edastas Bardo Thötröli 13. Karmapale, kes andis selle omakorda edasi 8. Trungpale. Seda õpetust hoiti elavana Trungpa õpetusliini Surmangi kloostris, kust see levis hiljem tagasi ka ningma koolkonda.
Uurides Bardo Thötröli, mida läänes sageli “Tiibeti surnuteraamatuks” nimetatakse, tuleb mõista, et tegemist ei ole surnutega seotud pärimuste või mütoloogiaga. Seda raamatut võiks Chögyam Trungpa sõnul nimetada hoopis “Tiibeti raamatuks sünnist”, sest siin ei käsitleta mitte surma kui sellist, vaid hoopis tavapärasest täiesti erinevat vaadet surmale. Sisuliselt on tegemist raamatuga mõõtmatust ruumist, sest mõõtmatu ruum sisaldab tekkimist ja lakkamist, nii sündi kui surma, andes võimaluse elu ilmumiseks. See on algupärane tingimus, Suur Ema, kelles meie tavapärane arusaam sünnist ja surmast täielikult ülendub, seda enam, et fundamentaalsete printsiipidena leiavad sünd ja surm kui sissehingamine ja väljahingamine lakkamatult aset kõigis meie elusituatsioonides.
Bardo tähendab vahepealsust või tühikut, kuid see ei ole üksnes katkestus, mis saabub pärast surma, vaid me kogeme bardot ikka ja jälle ka keset oma elu sündmusi. Tegelikult on bardo kogemus osa meie peamisest psühholoogilisest ülesehitusest. Meiega leiab pidevalt aset kõikvõimalikke katkestusi ehk bardo kogemusi – näiteks ootamatult ja justkui eikusagilt tekkiv hirm või ebakindlus, nagu poleks me enam kindlad oma toetuspinnas ega mõistaks, mida meilt soovitakse või mida me peaksime tegema. Seega pole käesolev õpetus mõeldud niivõrd surijatele või neile, kes juba on surnud, vaid eelkõige on tegemist võimsa sõnumiga elavatele inimestele, sest sünd ja surm pidevalt asetleidvate psühholoogiliste muutuste tähenduses mõjutavad meid kõiki igal hetkel.
Sellest lähtuvalt võib “Tiibeti surnuteraamatut” vaadelda omalaadse käsiraamatuna tervenemisprotsessis ja takistuste ületamisel. Nimelt saab nägemusi, mis bardos ilmuvad, käsitleda ka traumadest tervenemise teekonnana. Need kirjeldused aitavad mõista võimsaid, kuid sageli keerulisi sümboleid erinevate psühholoogiliste seisundite taga, mis võivad olla väga intensiivsed, kuid sisaldavad alati ka juhised tõelise vabanemise ja tervenemise suunas.
Ning jah, Bardo Thötröl valmistab meid ette ka surmaks, kuid vaimsel teel olijate jaoks on surm erakordne võimalus vabanemiseks ja valgustumiseks. Tegemist on hetkega, mil teadvus eraldub füüsilisest kehast ning koidab suur hiilgus, mis särab ja lõõmab nagu ei kunagi varem. Kristlikus traditsioonis kirjeldatakse seda kogemust kui Jumalaga kohtumist, mis tõstab meid taevastele tasanditele ja ülendab hetkega. See juhtub kõigiga, kuid karma või ebapiisav ettevalmistus võib meid selle üliintensiivse kogemuse ajaks n-ö uinutada. Need, kes suudavad selle hetke ära tabada ja teadlikkust säilitada, vabanevad samal silmapilgul. Teiste jaoks ilmub bardos nähtavale aeglasem tee ning tekivad erinevad, üksteisele järgnevad nägemuspildid, pakkudes üha uusi väravaid oma tõelise olemuse äratundmiseks. Seega on surmakogemus laetud erakordsest potentsiaalist jõuda tõelise ärkveloleku ja vabanemiseni ning “Tiibeti surnuteraamat” osutab oskuslikele vahenditele ning pakub võimast tuge nii neile, kes on sellesse protsessi sisenenud, kui ka kõrvalseisjatele ja abistajatele. Lisaks on nende õpetuste võimuses ületada või leevendada hirme, mis meil kõigil on seotud surmaga.
Bardo Thötrölis on nende õpetuste kohta kirjutatud nii:
Enamik inimesi satuvad surres (surmaeelse hetke bardos) hirmu tõttu väga suurde segadusse ning “Vabanemine kuulmise kaudu” pakub neile asendamatut abi. Nende jaoks, kes on palju praktiseerinud, ilmub dharmata bardo hiilgus, niipea kui nende meel on kehast eraldunud. Kui nad on elu ajal mõistnud oma meele olemust ning muutnud selle praktiseerimise abil püsivaks kogemuseks, tunnevad nad nüüd ära tõelise reaalsuse hiilguse. Seepärast on elu ajal mediteerimine ülimalt oluline. Ja need, kes tegid elu ajal tantristlike jumalustega seotud praktikaid – nii kujustamist kui tühjusesse lahustumist –, on nüüd hästi ette valmistatud, kui dharamata bardos hakkavad ilmuma nägemused rahumeelsetest ja raevukatest jumalustest. Seepärast on oluline treenida oma meelt eluajal ning õppida põhjalikult tundma “Vabanemist kuulmise kaudu bardos”.
Sellest tuleb aru saada, selles tuleb ennast treenida, seda tuleb kõva häälega ette lugeda, see tuleb korralikult pähe õppida, seda tuleb praktiseerida kõrvale kaldumata kolm korda päevas, kuni nende sõnade tähendus on täiesti selgeks saanud. Selle õpetuse sõnad ja tähendus ei tohi ununeda, isegi kui sind sada mõrtsukat taga ajavad. Kuna seda teksti nimetatakse “Suureks vabanemiseks kuulmise kaudu”, siis isegi need inimesed, kes on sooritanud viis kõige rängemat kuritegu, saavutavad kindlasti vabanemise, kui nad sellest üksnes kuulevad. Seega tuleb seda õpetust suurtes rahvahulkades kõva häälega ette lugeda ja laialt levitada.
Isegi kui seda kuuldakse vaid korra ning selle tähendust ei mõisteta, siis – kuna bardo seisundis muutub meel üheksa korda selgemaks –, tuleb see õpetus lahkunule meelde, ilma et üksainus sõna kaduma läheks. Seepärast tuleb inimestele sellest rääkida nende elu ajal. Seda tuleb ette lugeda haigevoodi kõrval, seda tuleb kõikjal laialt levitada.
Selle õpetusega kokkupuutumine on suur õnn ja hea karma tulemus. Seda õpetust on raske kohata, väljaarvatud neil, kes on ära puhastanud oma pimeduse ja kogunud pälvimusi. Kui inimene seda kuuleb, vabaneb ta isegi sellesse mitte uskudes. Seepärast tuleb seda õpetust kõrgelt hinnata, sest selles sisaldub kogu dharma olemus.
Nii loengud kui ka retriit toimuvad Zoomis live’is. Loengud toimuvad neljapäeviti – 13., 20. ja 27. juunil. Alustame kl 20.00 ja arvestada võib 2 tunniga. Loeng algab lühikese häälestava meditatsiooniga, järgneb “Tiibeti surnuteraamatu” teksti tutvustus ja seal esinevate sümbolite lahti mõtestamine, lõpus saab esitada küsimusi. Ühepäevane retriit, kus neid õpetusi praktikasse rakendame, toimub 30. juunil. Alustame kell 15.00 ja lõpetame orienteeruvalt kell 19.00. Osaleda saab ka järele vaadates!
Kursust viib läbi Riina Grethiel.
Osalemistasu on 222 eurot. Vajadusel saame pakkuda ka soodushinda 199.-
Registreerida saab e-maili teel: valgusesaar@valgusesaar.ee