
LONGCHENPA ELU JA ÕPETUSED
ehk valgustunud meele tõekogemus
Retriit toimub 22.-23. veebruaril 2025 Zoomis live’is. Alustame mõlemal päeval kell 15.00 ja lõpetame kell 19.00. Osaleda saab ka järele vaadates!
Erakordselt väärtuslikud ja oma sisult traditsioone ületavad dzogtšeni ehk suure täiuse õpetused toodi Tiibetisse 8. sajandil kolme suure meistri poolt. Üks neist meistritest oli Guru Rinpotše ehk Padmasambhava, keda tuntakse ka Teise Buddhana. Hilisematel sajanditel dzogtšeni praktiseerimine jätkus, kuid arusaamine nende õpetuste tõelisest sisust ja tähendusest hakkas aja jooksul tasapisi hääbuma.
Alles Longchenpa taaselustas dzogtšeni, tehes ära hiigeltöö neid ülimalt sügavaid õpetusi lahti mõtestades ja laiemalt tutvustades. Longchenpa (klong chen pa), tuntud ka kui Longchen Rabjam (klong chen rab ‘byams), mis tähendab „suurt mõõtmatut ruumi“, või Drimé Özer ehk „puhas plekitu valgusekiir” elas aastatel 1308-1364 ning oli üks kõigi aegade silmapaistvaim dzogtšeni meister. Tema eesmärgiks oli aidata kõigil olenditel mõista reaalsuse tõelist olemust, jõuda omaenda algupärase puhtuse ja täiuseni, äratada vikerkaarevalguskeha ning kogeda ümbritsevat reaalsust Puhta Maana, nii nagu see algupäraselt on.
Tertönina ehk aardetekstide avastajana oli Longchenpal kolm kehastust. Teine neist oli kõiketeadja Longchen Rabjam ehk Longchenpa ise. Kuid teda peetakse ka 8. sajandil elanud dharmakuningas Trisong Detseni tütre, printsess Pema Sal’i taaskehastuseks. Jutustatakse üht väga müstilist lugu, kuidas Padmasambhava ise printsessi lühikeseks ajaks surnuist ellu äratas, et jagada neiule põhjalikke õpetusi ja juhiseid valgustumise kohta. 14. sajandil sündis seesama dharmaprintsess Longchenpana ning temast sai erakordselt haritud ja ülimalt kõrge taseme saavutanud meister, kes ületas sektantluse ning mõistis kõiki Tiibeti viie traditsiooni õpetusi.
Kahekümnendate eluaastate lõpus sai Longchenpa nägemuse Guru Padmasambhavast ja Yeshe Tsogyalist, millel oli pöördeline tähtsus tema intellektuaalses ja vaimses edasiminekus. Samal perioodil kohtus ta mägedes oma tähtsaima õpetaja Rigdzin Kumaradza’ga, kes rändas koos oma õpilastega ühest orust teise – eesmärgiga panna oma õpilasi proovile ning juhatada nad läbi kõige rängemate katsumuste tõelise mõistmiseni. Longchenpa veetis koos Rigdzin Kumaradza’ga kaks aastat, läbides sel perioodil ühelt poolt väga suuri raskusi ja väljakutseid, kuid saades oma õpetaja käest ka õpetusliini pühitsused ja ülekanded. Märkimist väärib see, et samal ajal õppis Kumaradza juures ka Kolmas Karmapa, Rangjung Dorje, kes oli üks Longchenpa kaasteelisi ja ka õpetajaid. Sellest ajast alates hõlmavadki karma-kagjü koolkonna õpetused atijoogat ehk dzogtšeni.
Longchenpa nimi tähendab sõna-sõnalt „Suurt Mõõtmatust“. Sündinud Tiibetis suurte muutuste ajal, päästis ta ningma ehk „vana koolkonna“ õpetused ning süstematiseeris dzogtšeni ajal, mil see traditsioon 14. sajandi Tiibeti pidevalt muutuva sotsiaalse, poliitilise ja religioosse maastiku tõttu väljasuremise ohtu oli sattunud.
Longchenpa oli ka üks säravamaid ja originaalsemaid kirjanikke Tiibeti budistlikus kirjanduses. Ta kirjutas rohkem kui kakssada teost, millest on säilinud kakskümmend viis. Nende hulgas on kõige tuntumad „Seitse varamut“ (dzö dun) ja „Kolm triloogiat“. „Seitse varamut“ kirjutas Longchenpa selleks, et selgitada ja lahti mõtestada dzogtšeni seitsmeteistkümne peamise tantra erakordselt sügavat tähendust ning kõigi üheksa jaana ehk sõiduki õpetusi. Dzogtšeni praktiseerimise hõlbustamiseks koondas Longchenpa kokku paljud tähtsad õpetused ning selgitas praktilisi üksikasju omaenda praktiseerimiskogemustest ja valgustunud teadvuseseisundist lähtudes.
Avaldan austust Samantabhadrale!
Oo, Algupärane!
Mõõtmatu, piiritu, põhjatu ürgmeri,
tulvil tarkust ja armastust,
valgustunud meistrite ja teelolijate
soove täitev allikas,
rõõmu- ja heaolupilvede tekitaja,
Sinu ees kummardun!
Laitmatu tõekeha,
helendav ja selge,
on kõigi olendite tõeline olemus.
Klammerdumise ja teadmatuse tõttu
rändavad olendid ümbersündide ahelas,
karma ja rüveduse kõrbes
nad ekslevad väsinult.
Täna toon ma rahu nende kurnatud meelele.
—Longchenpa, „Rahu leidmine meele loomuses“
Longchenpa õpetused on nii põhjalikud, täielikud ja loogilised, et neid ei ole võimalik vaidlustada. Siiani pole mitte keegi suutnud Longchenpa raudsele loogikale väljakutset esitada – tema seisukohad on hävimatud, sest toetuvad ülima tõe mõistmisele ja sügavatele sisemistele kogemustele. Tema teosed muudavad nende teadvust, kes neid tekste loevad. Õpetused on põhjalikult ja eksimatul viisil ära seletatud ning lisaks kannavad tema sõnad uskumatult suuri õnnistusi. Neile, keda inspireerib dzogtšeni ehk suure täiuse tee, võib kasvõi üksainus salm Longchenpa elumuutvatest tekstidest avaneda kui sügav õpetus ning kogu elu kestev ja iseenesliku tarkuseni juhatav sisemine praktika.
Erinevalt suurtest madhyamaka filosoofidest ei esita Longchenpa oma õpetusi kuivade ja tihedalt argumenteeritud väidete kujul, mis nõuaks lugejalt rasket intellektuaalset pingutust. Õpetuste tähendust selgitades ei püüa ta niivõrd oma väidete õigsust tõestada, vaid kirjeldab ja edastab omaenda valgustunud kogemust. Ta räägib oma mõistmise sügavusest, tuginedes näidetele ja kujunditele ning rakendades oma poeetilist annet. Longchenpa õpetused on nagu tarkuse varakamber, mis sisaldavad muuhulgas ka dzogtšeni traditsiooni salaõpetusi, trekchö ja tögali praktikate kirjeldusi. Räägitakse, et neis tekstides sisalduvate õnnistuste ja ülekandeväega kokku puutudes võib lugeja meel spontaanses mõistmises ja sisemises äratundmises ootamatult õitsele puhkeda. Lugeja tunneb ära omaenda loomupärase teadlikkuse ja oma meele mõõtmatuse, ületades iseenesest kõik piirangud.
Ühe olulise tantra ulatuslikus kommentaaris, mida nimetatakse ka pimeduse täielikuks hajutamiseks kõigis kümnes suunas, kirjutab Longchenpa vadžrajaana praktika kõigist etappidest, jagades sealhulgas põhjalikke õpetusi dzogtšeni kohta. Tema eesmärgiks on heita valgust sellele, kuidas praktiseerida nii, et tulemuseks on valgustumine. Autor kaasab oma selgitustesse ka rahumeelsete ja raevukate jumaluste mandalate lahtimõtestamise ning jagab praktilisi juhiseid vidyadhara (õpetusliini tarkusehoidja) nelja seisundi saavutamiseks.
Nagu vikerkaarevärvid pilvitus taevas
helgib mõtete sära meele loomuses.
Mõistke nüüd ja olge veendunud:
kõik tekkiv on meel, hiilgav ja tühi,
mis kiindumused ületab.
Nagu muusikal, millel palju koostisosi,
puudub asjadel omaolemus.
Mõistke nüüd ja olge veendunud:
kõik on tühjus, ürgne olemus,
mis juurtetu ja toetuspinnata.
Nagu pilved muutumatus taevas,
kurjad teod ja pahad tunded,
ning kõik head või halvad asjad,
meelest ilmuvad ja meelest sõltuvad.
Kuid puudub aluspõhi meele loomusel.
Mässav vesi, mis on sogane,
muutub rahunedes selgeks.
Mõistke nüüd ja olge veendunud:
jättes mõtted rahule, nad lagunevad koost
ja ise tühjusesse vabanevad.
—Longchenpa
22.-23. veebruari retriit Longchenpa valgustunud meele tarkusevaramust toimub Zoomis live’is. Alustame mõlemal päeval kell 15.00 ja lõpetame orienteeruvalt kell 19.00. Osaleda saab ka järele vaadates!
27. veebruaril 2025 toimub Zoomis kokkuvõttev jagamisring, algusega kell 20.00.
Oodatud on kõik, kes tunnevad sisemist kutset sellel retriidil osaleda!
Retriiti viib läbi Riina Grethiel.
Osalemistasu on 222 eurot, vajadusel saame pakkuda ka soodushinda 199.-
Registreerida saab e-maili teel: valgusesaar@valgusesaar.ee