Bardo retriit - sisemise hiilguse äratamine

See tervendav retriit toimub 3.-4. augustil 2024 Zoomis live’is. Alustame mõlemal päeval kell 15.00 ja lõpetame orienteeruvalt kell 19.00. Osaleda saab ka järele vaadates!

Kui tõuseksin taevasse, oleksid sa seal, 
kui teeksin aseme surmavalda, oleksid sa sealgi. 
Kui lendaksin koidu tiivul minema 
ja asuksin merede taha, 
siis juhiks su käsi mind sealgi, 
su parem käsi hoiaks must kinni. 
Kui ütleksin: „Pimedus varjab mind”, 
muutuks öö mu ümber valguseks. 
Isegi pimedus poleks sulle pime, 
vaid öö oleks kui päev,
pimedus säraks kui valgus. 
Ps 139:8-12 

Kõik suured vaimsed traditsioonid on juba tuhandeid aastaid tundnud üht väga erilist meetodit vaimseks ärkamiseks – retriiti, mis leiab aset pilkases pimeduses.

Selle retriidi sügavaim sisu avaneb eelkõige nende jaoks, kes osalesid „Tiibeti surnuteraamatu“ kursusel ja/või dzogtšeni retriitidel. Tutvustan praktikaid, mis sobivad iseseisvaks pikemaks bardo retriidiks (kui kellelgi on soov seda teha) ning on ka eraldiseisvalt sügav ja tervendav kogemus, pakkudes võimalust heita pilk traditsioonilises pimeretriidis avanevale sisemisele hiilgusele, algupärasele olekule ja sealt ilmuvatele spontaansetele nägemustele.

Bardo retriidi eesmärgiks on jõuda meelele loomupäraselt omase kõikehõlmava selguse, tarkuse ja hiilguseni,  transformeerides samal ajal ka keha ja meelt sisemise alkeemia abil. Erinevates kultuurides, kus pimedat ruumi ja välise valguse blokeerimist on valgustumiseni jõudmisel kasutatud, kohtame pühitsuspaikadena salapäraseid maa-aluseid tunneleid ja labürinte, püramiide, koopaid ja katakombe. Taoismis ja Tiibeti dzogtšeni traditsioonis praktiseeriti pimedates koobastes, sest need sisaldavad Maa väge ja elujõudu ning sümboliseerivad Maa enda energiakeha. Taoismis öeldakse: „Kui viibid pimedas ruumis ning sellest saab kõikehõlmav kogemus, siis muutub pimedus peagi valguseks.“ Just potentsiaali tõttu kogeda säärast transformatsiooni, on pimedas praktiseerimisest saanud vaimse teekonna kulminatsioon. 

Pimedas viibimine on otsekui naasmine emaüska – see on omalaadne seisund, kus saab võimalikuks kogeda ja arendada uut olemise viisi. Kui anname puhkust oma silmadele, mis on väsinud visuaalselt orienteeritud maailma ülestimulatsioonist, soodustab see keha ja vaimu lõdvestumist. Pime ruum muudab ka aju keemiat, mõjutades eelkõige käbinääret, ajuripatsit, talamust ja hüpotalamust. Kui toimime nägemist kasutamata, on lihtsam jälgida ja vabastada mõttemustreid, mis tekivad meele sisemistest dünaamikast, samuti võimendavad tingimused sisemise valguse nägemiseks. Pimeduses ilmuvad nägemused ja esilekerkivad mõtted näitavad meile, mis toimub meie olemuse varjatud aladel. Pimedus aitab hoomata sisemist ruumi, mis on üheaegselt erakordselt isiklik ning ka kõikehõlmav ja kosmiline kogemus.

Välise valguse tõkestamine äratab nii keha kui aju varjatud võimeid. Kui puuduvad visuaalsed toetuspunktid, teravnevad kõik ülejäänud tajud. Kui viibime samal ajal ka vaikuses, saab võimalikuks välise maailma lahtilaskmine ja totaalne sissepoole pöördumine, sest pimedas viibimine aitab vaigistada mõttetegevust, mida põhjustab ümbrusele reageerimine. Seevastu võimendub meie energiatundlikkus ning tekkima hakkavad tavaliselt vaid unenägudes esineva detailsuse ja kirkusega nägemused. Viimaks ärkame eneses peituvale Algallikale, kristalselt selgele valgusele, kus avanevad rikkalikud sisemaailmad ja juurdepääs meeles peituvatele tarkuse aaretele. Kuid et selleni jõuda, tuleb meil aga esmalt laskuda tühjusesse, tumedusse, sisemise ilmaruumi sügavustesse. 

Bardo retriidiga seotud õpetused põhinevad vajadusel rahustada meelt, tulla toime takistustega ning tasakaalustada elemente. Seega on meie esmaseks eesmärgiks keskenduda rahuseisundis püsimisele, kust saavad ilmuda selged kogemused ja intuitiivsed taipamised olemise ja teadlikkuse mõõtmatusest. Pimedas rändab meie meel vabalt psüühiliste ja vaimsete kogemuste maailmas. Kui siseneme sellesse ürgsesse olekusse või jõuvälja, ühineme omaenda kõrgema olemuse ja sisemise jumalikkusega. Kõiksuse energia voolab meist läbi sõna otseses mõttes ning me võime näha minevikku ja tulevikku, mõista olemasolu tõelist eesmärki ja hoomata universaalset korda ja struktuuri nähtumusliku maailma taga. See on tagasipöördumine Suure Ema rüppe, kosmilisse üska, oma maise eksistentsi allikasse, milleks on loomulik ja algupärane tumedus. Nii kulgeb praktiseerija teekond läbi vaikuse veelgi sügavamasse vaikusesse, millest siis korraga ilmub vibratsioon – helid ja valgus. Traditsiooni järgi on bardo retriidi eesmärgiks totaalselt lõdvestuda, lõigata läbi mentaalsed ja emotsionaalsed harjumused, ühtlustada kehasiseseid elemente, töötada visioonidega ja lihtsalt puhata „loomupärases olekus“. Lisaks leidub dzogtšeni traditsioonis praktikaid, kus kõiki pimedusest ilmuvaid nägemusi ja kogemusi puhastatakse viie buddhavälja ja viie buddha perekonna abil, sest bardo retriit on seotud ka nende nägemustega, mis ilmuvad dharmata bardos ja mida kirjeldatakse „Tiibeti surnuteraamatus“. Nende praktikate tulemuseks on kõikehõlmav tarkuse ja hiilguse kogemus. 

Traditsiooniliselt tehakse bardo retriiti täielikus pimeduses ja vähemalt 49 päeva järjest, kuna see on aeg, mil lahkunu enne taaskehastumist arvatavalt bardos viibib. Aga sääraseid tingimusi on tänapäeval väga raske täita ning seitse nädalat täielikus pimeduses veeta pole enamiku jaoks lihtsalt võimalik. Et saada aimu sellest kogemusest, on võimalik valida ka teistsugune tee ning me kasutame mediteerimisel valgust blokeerivat unemaski, mis aitab samuti sisemisel hiilgusel intensiivistuda. See võib olla väga suur läbimurre nende jaoks, kes on juba mõnda aega mediteerinud, sest ühendus mõõtmatusega ja ka võime näha tühjusest ilmuvaid nägemusi võimenduvad. Kahtlemata on abiks, kui väline ruum on suhteliselt pime. Kui see ei ole võimalik, siis tuleks lisaks unemaskile ka kerge sall õrnalt silmadele siduda, et tekitada samalaadset tingimust nagu traditsioonilises bardo retriidis, kus saab ka silmi avades näha silmade ees pimedust. Kuid rangelt traditsiooniline bardo retriit, kus pikka aega pimeduses viibitakse, võib sageli kaasa tuua traumade esile kerkimist ning siis on väga tähtis, et keegi oleks pidevalt retriidis viibija läheduses ja jälgiks tema vaimset seisundit. Kui välist valgust üksnes mediteerimise ajaks blokeerida, siis väljendub bardo retriidi tervendav toime palju harmoonilisemal viisil. Kui lubame totaalsel pimedusel vahelduda välise valgusega, tekib huvitav energiavool nende kahe oleku vahel. Tulemuseks on see, et meie kogemus välisest reaalsusest muutub erksamaks ja meil on lihtsam kõike seda, mida me näeme, teadlikumalt ja detailsemalt kogeda ning ka seda kogemust nautida. Samal ajal toetab teadlik välises valguses viibimine meie loomupärast võimet hakata nägema pimedas oma kolmanda silma ja südamega. Bardo retriidi nägemused sünnivad südames, ent projitseeruvad mustale ekraanile silmade ees võimendatuna meie kolmanda silma poolt.

3.-4. augustil toimuv retriit on tervendav teekond enese sisse, et püsida oma kõrgema olemuse kohalolekus ning kogeda selle hiilgust kõiges ümbritsevas, kõikides oma kogemustes. Me võime õppida elama oma elu iga hetke jumaliku tarkuse kehastuse ja väljakiirgajana, püsida loomingulises voolus ja pühitseda elu. Kuigi bardo retriidi kõrgem eesmärk on mõista ja kehastada jumalikku tarkust, mis on täielikult vaba reaktsioonidel põhinevatest harjumustest ja karmalistest jälgedest, võivad need praktikad parandada ka meie igapäevaelu kvaliteeti, pakkudes toetavamat keskkonda oma eluteekonna jätkamiseks.

8. augustil 2024 teeme Zoomis kokkuvõtva jagamisringi, algusega kell 20.00.

Retriiti viib läbi Riina Grethiel.

Osalemistasu on 222 eurot, vajadusel saame pakkuda ka soodushinda 199.-

Registreerida saab e-maili teel: valgusesaar@valgusesaar.ee

OLETE OODATUD!